tchibo Cafissimo DUOMalý test ještě menšího kávovary Tchibo Caffisimo DUO. Jak si tento prcek vede ve srovnání s velkými bratříčky Tchibo, Caffitaly nebo Gaggia? Na co je vhodný a na co ne. Zkušenosti s tímto kávovarem, tipy a triky. 🙂

Základní informace o kávovaru

Oficiální PR praví: Cafissimo DUO – nejmenší kávovar na kapsle na celém světě.
Malý, kompaktní a v moderním designu: to je nový kávovar Cafissimo DUO. Díky jedinečnému systému dvou tlaků pro spařování kávy s tímto kávovarem snadno a rychle připravíte dokonalé espresso i skvělé caffè crema. Prostě si zvolte, na kterou z těchto kávových pochoutek máte právě chuť, a vložte do kávovaru kapsli Cafissimo určenou na přípravu espressa nebo caffè crema.
V této větě se skrývá více, než se může zdát. Za prvé je zde rozklíčován onen magický název DUO, za druhé nám zde marketingové oddělení tak nějak kulatně říká, že Cafissimo DUO NEMÁ mód překapávané kávy. Jedná se kávovar vhodný zejména na Espresso než Americano. To, že se jedná o caffitaly kompatibilní kávovar asi není potřeba příliš hovořit. Co s tím se dočtete níže.

Další informace o kávovaru:

 • Dva různé tlaky pro spařování kávy – o tomto až později
 • Volně programovatelné množství vody pro espresso a crem caffe
 • Odstraňovač vodního kamene Durgol – příjemný bonus v ceně
 • Kontrola množství vody a automatické zastavení spařování kávy
 • Tlak spařování kávy klasických a dostatečných 15 barů
 • Funkce úspory elektrické energie – kávovar se po připravení kávy automaticky vypne
 • Odnímatelný zásobník na vodu
 • Jednoduchá obsluha: pouze jedno otočné kolečko
 • Snadná obsluha a mytí
 • Přístroj nemá trysku na pěnění mléka
 • Mnoho barevných variant
 • Rozměry 19 x 19 x 20 cm a záruka úctyhodných 40 měsíců

Design a ovládání

Zatímco běžné Cafissimo je defakto klasický kávovar na espresso běžných rozměrů, které nejsou příznívé pro menší kuchyně či byt a totéž platí o konstrukci, která je až na úchyt na kapsle prakticky shodná s klasickým pressomatem, DUO jde svou vlastní cestou. Na první pohled je jasné, že kávovar je opravdu malý a designový. Není problém jej umýstit (a co lépe i provozovat) v obývacím pokoji. Obsahuje pouze jediné tlačítko v kombinaci s otočným ovladačem se třemi polohami a je plně automatický. Pro lepší představu se podívejte na obrázek vlevo. Kapsle se vkládají do kávovaru shora: Přední “chromovaný” lem kávovaru obsahuje ze spodu skryté tlačítko. Jeho stisknutím se uvolní horní část kávovaru, kterou je možné vyklopit. Tím se zpřístupní zásobník na vodu a prostor na vkládání kapsle. Vodu nalejeme, kapsli vložíme. Víko zaklapneme, čímž dojde k penetraci kapsle s kávou. Otočením kolečka vyberete odpovídající typ kávy. Možnosti jsou dvě: espresso (hnědá kapsle u Tchiba) a créma (oranžová kapsle u Tchiba). Výrobce uvádí, že každý mód uživá jiný tlak. Nicméně tento fakt není nikde více rozepsán. Otočením ovladače na patřičnou stranu se ovladač v pozici zasekne a kontrolka kolem tlačítka začne blikat na signalizaci ohřevu. Jakmile je vše připraveno, stačí stisknout tlačítko. Kávovar začne pracovat a dle polohy nadávkuje potřebné množství vody. Pěkná funkce je možnost toto množství si trvale nastavit, případně resetovat na defaultní hodnotu. Kapsle je potřeba z kávovaru vyndat ručně, postup je podobný jako při vkládání. žadné obavy, neopaříte se. Ještě poznámka, kávovar je zpravidla připraven do minuty servírovat.

Zásaobník na vodu má kapacitu pouhých 250ml, což dle letáčku má vystačit na 5x espresso a nebo 2x crema. Praxe však ukázala, že budete dolévat vodu častěji. Pokud má kávovar DUO velmi málo vody, při volbě módu tento fakt signalizuje a nezahájí ohřev. Pokud ohřev začne, může se za jistých okolností stát (například individuální nastavení velkého množství vody na nápoj), že voda dojde v průběhu spařování. Nic tragického se neděje, pouze dolejete vodu do zásobníku a pokračuje se dál. Faktem ale je, že zásobník je malý, dolévate celkem často. Na druhou stranu v těchto rozměrech se není čemu divit. Konstrukce kávovaru je dokonce tak malá, že se do něj často nedá vložit větší hrníček (typické na velký čaj).

Kávovar Tchibo DUO a káva

Kávovar DUO je unikát. Za prvé jde o rozměry, druhý unikát byl naznačen v úvodu: neumí zalévanou kávu (Modré tlačítko na ostatních kávovarech a Tchibo modré kapsle). Doslovně řečeno tento kávovar není vhodný na modré kapsle od Tchiba (ty se mají připravovat tímto módem) a teoreticky jde i o všechny nekávové nápoje, neb ty se též mají připravovat takto. Konkrétné jde o caro (obilná káva orzo), všechny druhy čajů a horké čokolády caffitaly (update: většina horkých čokolád se připravuje pomocí espresso módu). Zarážející je to, že tento fakt je na zákazníka komunikován pouze nálepkou na kávovaru se symbolem přeškrtnuté modré kapsle. V návodu žádný zákaz používání modrých kapslí není a dokonce ani v prodejnách často nic netuší. Každopádně caffitaly kávovary mají vždy módy 3, Tchibo DUO pouze dva. Modrých kaplsí jsem koupil dost, čokoláda, čaje a ostatní doma k dispozici je, takže jsem zkusil co se stane…

Příprava čaje v créma módu je bezproblémová. Černý čaj je velice silný a bez problému lze z jedné kapsle udělat 3 šálky čaje (3. je již slabší). Modrá kapsle Tchibo kraftig i caffe bez kofeinu mi přišlo bezproblému pitelné. Nicméně opravdu nechutná jako zalévaná káva. Horká čokoláda se ukázala asi nejproblémovější. Vyšší tlak pravděpodobně zůsobí, že se část směsy na čokoládu nedostane do šálku. Vhodnější se tedy ukázal klasický espresso mód (méně vody a silnější chuť). Orzo působylo možná malinko přepáleně, ale pitelné bylo. Absence třetího módu se tedy ukázala jako snesitelná, pokud nejste čoko-orzo maniak. UPDATE: dle informací z Caffitaly, horká čokoláda se má připravovat pomocí espresso módu. Vyzkoušeno a vše funguje bez problému. Výše zmíněné obtíže byly pravděpodobně problém jedné konkrétní kapsule. Dle informací z Tchibo Austria není nebezpečné užívat modré kapsle v Cafissimu DUO, zákazník neztrácí zárku, pouze výsledná káva může chutnat díky vyššímu tlaku jinak.

Cafissimo DUO – koupit či nekoupit?

Co říci závěrem. Pokud chcete malý designový kávovar, spíše do obýváku než do kuchyně. Nevyžadujete trysku na pěnění mléka, nevadí vám menší zásobník na vodu a pijete hlavně espresso, pak se jedná o dobrou volbu. Caffitaly přístroje této velikosti jiné nejsou a nabídka barev je opravdu dostatečná. Výhoda cafissima je též slušná nabídka kapslí, asi nejširší ze všech kávaovarů na kapsle. Mrkněte na malý testík Ecaffe kapslí v Cafissimu DUO.

UPDATE: dle informací z Tchibo Austria přístroje Cafissimo skutečné užívají jiný tlak pro long espresso a short espresso. Tento mód údajně není tedy dle specifikací Caffitaly. Defakto lze o rozšíření Caffitaly systému o další mód.7 Responses to “Tchibo Cafissimo DUO – Recenze”

Leave a Reply